TA1595S14SB
Overview
Specs
Features
Request a Quote
TA1595S14SB
Beam
2.25
Max Length
Tare Weight
320
Overview
TA1595S14SB
Specs
Beam
2.25 M
Length Maximum
Tare Weight
320
Aggregate Trailer Mass
1595 HP
Tyre
185 KG
Gross Trailer Mass
1450 L
Width Between Guards
1.8 L
Springs
9 L
Length Overall
6.2 L
Width Overall
2.3 L
Wheel
14 L
Trailer Brakes
Override L
TA1595S14SB
Features
Included Features
Upgrades
4 Alloy Cross Members
Included
50mm Coupling Braked (2Tonne)
Included
7 Pin Plug
Adjustable Keel Rollers (Dual)
Adjustable Keel Rollers (Single)
Adjustable Long Skids
Axle 45 Square
Clearance Lights
Disc Brakes
Draw Bar
Flippers (4)
Jockey Wheel Swing Up
LED Lights
Loader Cradle
Rolled Frame Alloy I-Beam
Winch 5:1
Front Trailer Roller
Upgrade Available
Spare Wheel & Carrier
Upgrade Available
Trailer Spare Wheel Cover 14"