TA2000T13SB
Overview
Specs
Features
Request a Quote
TA2000T13SB
Beam
2.28
Max Length
Tare Weight
440
Overview
TA2000T13SB
Specs
Beam
2.28 M
Length Maximum
Tare Weight
440
Aggregate Trailer Mass
2000 HP
Tyre
165 KG
Gross Trailer Mass
2000 L
Width Between Guards
1.8 L
Springs
6 L
Length Overall
6.93 L
Width Overall
2.28 L
Wheel
13 L
Trailer Brakes
Override L
TA2000T13SB
Features
Included Features
Upgrades
13 Inch Alloy Wheels
Included
13 Inch Tyres
Included
4 Alloy Cross Members
50mm Coupling Braked (2Tonne)
7 Pin Plug
Adjustable Keel Rollers (Dual)
Adjustable Keel Rollers (Single)
Adjustable Long Skids
Axle 45 Square
Clearance Lights
Disc Brakes
Draw Bar
Easy Loader Cradle
Forward Facing White Light
Jockey Wheel Swing Up
LED Lights
Rolled Frame Alloy I-Beam
Winch 10:5:1
Spare Wheel & Carrier
Upgrade Available
Trailer Spare Wheel Cover 13"