TALL749S13
Overview
Specs
Features
Request a Quote
TALL749S13
Beam
2.14
Max Length
4.95
Tare Weight
160
Overview
TALL749S13
Specs
Beam
2.14 M
Length Maximum
4.95
Tare Weight
160
Aggregate Trailer Mass
749 HP
Tyre
165 KG
Gross Trailer Mass
740 L
Width Between Guards
1.67 L
Springs
4 L
Length Overall
4.8 L
Width Overall
2.14 L
Wheel
13 L
Trailer Brakes
No L
TALL749S13
Features
Included Features
Upgrades
13 Inch Steel Galvanised Wheels
Included
13 Inch Tyres
Included
3 Alloy Cross Members
39mm Axle (Round)
50mm Coupling Non Brake
7 Pin Plug
Adjustable Keel Rollers
Adjustable Long Skids
Clearance Lights
Draw Bar
Forward Facing White Light
LED Lights
Motor Support
Swing Up Jockey Wheel
Winch 5:1
13' Black Alloy Wheels
Upgrade Available
Flipper Guide Kit
Upgrade Available
Front Trailer Roller
Spare Wheel & Carrier
Trailer Spare Wheel Cover 13"